Pátek, Červen 5

Fotovýstava HASIČI VLASTNÍMA OČIMA

Vernisáž fotovýstavy proběhne v pondělí 6. 8. 2018 od 13:00 hod. v prostorách Krajského úřadu Libereckého kraje za přítomnosti zástupců HZS Libereckého kraje a hejtmana Libereckého kraje.

Vážení návštěvníci,

autory všech fotografií zařazených do výstavy HASIČI VLASTNÍMA OČIMA  jsou samotní příslušníci Hasičského záchranného sboru České republiky a předkládaný výběr fotografií mapuje širokou škálu náročných činností prováděných při řešení mimořádných událostí. Práce hasičů je fyzicky velmi náročná a hasiči jsou při likvidaci požárů a jiných mimořádných událostí často vystaveni extrémnímu nebezpečí. Výstava si klade za cíl přiblížit právě náročnost práce hasičů široké veřejnosti.

Tradice hasičských jednotek má v České republice nejsilnější kořeny právě v Libereckém kraji, na jehož území vznikla vůbec první hasičská jednotka v zemích tehdejšího Rakouska-Uherska. Jejím zakladatelem byl v roce 1850 v Zákupech na Českolipsku Ferdinand Leitenberger, jeho podoba je zachycena na výroční fotografii hasičské jednotky z Bozkova.

Na několika dobových a výročních fotografiích z přelomu 19. a 20. století je prostřednictvím skvělé úrovně provedení hasičských uniforem demonstrován vysoký společenský kredit hasičských jednotek. Vysoká prestiž členství v hasičských jednotkách často vedla k zapojení celých rodin do těchto jednotek, a to i v několika pokoleních. Na výroční fotografii hasičské jednotky z Brenné na Českolipsku z roku 1910 lze tuto skutečnost vysledovat prokazatelnou vzájemnou podobností mnoha hasičů.

Hasičstvo, to je tradice, odvaha, ochota pracovat ve prospěch bližního. Pevně věříme, že výstava „Hasiči vlastníma očima“ Vás o tom přesvědčí…

plk. Ing. Luděk Prudil
ředitel HZS Libereckého kraje